Červen 2008

Mononukleóza

16. června 2008 v 14:07
Po této nemoci se také u většiny případů projeví chronický únavový syndrom.

Infekční mononukleóza

Infekční mononukleóza (lidově polibková nemoc či nemoc z líbání) je virové onemocnění způsobené viry Epsteina a Barrové a cytomegalovirem. Postihuje vnitřní žlázy, zejména slezinu a játra a uzliny, hrtanové a týlní. Nemoc zpočátku vypadá jako angína a je tak i často diagnostikována, až poté, co neúčinkují antibiotika, je pacient testován na přítomnost virů. Infekční mononukleóze se říká Nemoc z líbání nebo Dětská nemoc, protože nejčastěji jí onemocní malé děti, u kterých je průběh většinou bez příznaků a dospívající. Nemoc se přenáší prostřednictvím slin - buď přímo nejčastěji líbáním, nebo nepřímo rukama a předměty čerstvě potřísněnými slinami (hračky, sklenky, ručníky). To jsou ale nejčastější možné spouštěcí mechanismy. U dospělých jedinců není onemocnění vyloučeno, mívá však těžší průběh.

Nákaza a příznaky

Přestože se v názvu vyskytuje slovo infekční, jde o nemoc málo nakažlivou. EB virus má v sobě přibližně 95% populace a záleží jen na okolnostech zda propukne nebo ne či zda se jím nakazí někdo jiný. Mononukleóza se přenáší již zmíněnými slinami, dále k propuknutí onemocnění přispívá snížená obranyschopnost organismu, stres nebo totální nervové vyčerpání. Mezi typické příznaky patří počáteční celková únava, trvající až několik týdnů, zvýšená teplota až horečky (běžně kolem 39°C), zánět nosohltanu a zvětšení uzlin (podčelistních a krčních). Další příznaky mohou být zvětšená slezina a játra (a jejich zánět), otoky víček a obličeje, nechutenství. Inkubační doba je 4-6 týdnů[1]. Pacient získavá po onemocnění IM doživotní imunitu vůči této nemoci. Tzn., že onemocnět může člověk jen jednou za život.

Diagnóza

Při podezření a při průběhu IM se provádějí krevní testy. Stanovuje se krevní obraz (pro IM je typické zvýšení jednojaderných monocytů), další součástí jsou jaterní testy, jejich zvýšené hodnoty napovídají onemocnění (zejména hodnoty ALT, AST a billirubinu) a testy, při kterých se zjišťuje přítomnost specifických protilátek.
zdroj a další info: http://cs.wikipedia.org/wiki/Mononukle%C3%B3za

Chlamýdie

12. června 2008 v 9:47
Tyhle paraziti mi nikdy prokázány nebyli, ale s únavovým syndromem někdy velice souvisí.

Chlamydie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


Jak číst taxobox
chlamydie
Chlamydia trachomatis jako drobná hnědá tělíska v buněčné kultuře
Chlamydia trachomatis jako drobná hnědá tělíska v buněčné kultuřeChlamydie (Chlamydiae) jsou nepohyblivé bakterie, které parazitují uvnitř eukaryotickéch buněk. Někdy žijí v hostitelích aniž by způsobili potíže, a tak se předpokládá, že jsou jejich hostitelé v podstatě přirozenými rezervoáry, patří však také mezi původce onemocnění lidí i zvířat.
Chlamydie mohou být stejně velké či menší než viry, a tak s nimi byli dříve i zaměňovány. Mají kulovitý tvar a v závislosti na stadiu vývojového cyklu dosahují velikosti 0,2 - 1,5 μm[1]. Nemohou být kultivovány v bakteriálním živném médiu, pouze na buněčné kultuře.

Přehled chlamydií

Chlamydiaceae

Vývojový cyklus

Chlamydie mají specifický vývojový cyklus, při kterém dochází ke střídání dvou forem - klidových elementárních tělísek, které mohou přežívat mimo hostitelskou buňku a jsou infekční, a vegetativních iniciálních tělísek, které se uvnitř buňky dělí. Elementární tělíska jsou velmi malá, 0,2-0,4 μm a mají několikavrstevnou buněčnou stěnu. Cyklus začíná fagocytózou elementárních tělísek buňkou. Uvnitř buňky, v cytoplasmatickém váčku, který vznikl z cytoplasmatické membrány, se přeměňují na tělíska intermediární a dále na iniciální tělíska, která jsou velká až 1,5 μm, mají tenkou stěnu a množí se příčným dělením. Cyklus končí přeměnou iniciálních tělísek na elementární, protržením cytoplasmatického obalu a uvolněním infekčního stadia. Celý cyklus trvá asi 48 hodin.

Onemocnění

Onemocnění způsobené chlamydiemi se označuje jako chlamydióza. Pro člověka je patogenní Chlamydia trachomatis, která způsobuje pohlavní onemocnění, ale také zánět spojivek = trachom, dále Chlamydophila pneumoniae, která způsobuje typ pneumonie a Chlamydophila psittaci která způsobuje onemocnění hlavně ptáků, psittakózu.
zdroj: wikipedia.czDISKUSE o únavovém syndromu

11. června 2008 v 20:42
píšte cokoliv vás napadne, co se chronickýho únavového syndromu týká, rady, pomoc atd...