Chlamýdie

12. června 2008 v 9:47
Tyhle paraziti mi nikdy prokázány nebyli, ale s únavovým syndromem někdy velice souvisí.

Chlamydie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie


Jak číst taxobox
chlamydie
Chlamydia trachomatis jako drobná hnědá tělíska v buněčné kultuře
Chlamydia trachomatis jako drobná hnědá tělíska v buněčné kultuřeChlamydie (Chlamydiae) jsou nepohyblivé bakterie, které parazitují uvnitř eukaryotickéch buněk. Někdy žijí v hostitelích aniž by způsobili potíže, a tak se předpokládá, že jsou jejich hostitelé v podstatě přirozenými rezervoáry, patří však také mezi původce onemocnění lidí i zvířat.
Chlamydie mohou být stejně velké či menší než viry, a tak s nimi byli dříve i zaměňovány. Mají kulovitý tvar a v závislosti na stadiu vývojového cyklu dosahují velikosti 0,2 - 1,5 μm[1]. Nemohou být kultivovány v bakteriálním živném médiu, pouze na buněčné kultuře.

Přehled chlamydií

Chlamydiaceae

Vývojový cyklus

Chlamydie mají specifický vývojový cyklus, při kterém dochází ke střídání dvou forem - klidových elementárních tělísek, které mohou přežívat mimo hostitelskou buňku a jsou infekční, a vegetativních iniciálních tělísek, které se uvnitř buňky dělí. Elementární tělíska jsou velmi malá, 0,2-0,4 μm a mají několikavrstevnou buněčnou stěnu. Cyklus začíná fagocytózou elementárních tělísek buňkou. Uvnitř buňky, v cytoplasmatickém váčku, který vznikl z cytoplasmatické membrány, se přeměňují na tělíska intermediární a dále na iniciální tělíska, která jsou velká až 1,5 μm, mají tenkou stěnu a množí se příčným dělením. Cyklus končí přeměnou iniciálních tělísek na elementární, protržením cytoplasmatického obalu a uvolněním infekčního stadia. Celý cyklus trvá asi 48 hodin.

Onemocnění

Onemocnění způsobené chlamydiemi se označuje jako chlamydióza. Pro člověka je patogenní Chlamydia trachomatis, která způsobuje pohlavní onemocnění, ale také zánět spojivek = trachom, dále Chlamydophila pneumoniae, která způsobuje typ pneumonie a Chlamydophila psittaci která způsobuje onemocnění hlavně ptáků, psittakózu.
zdroj: wikipedia.cz


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 joni joni | 15. června 2008 v 20:04 | Reagovat

aj ja som citala, ze chlamydie casto zanechavaju unavovy syndrom, ja osobne mam za sebou chlamydie pneumoniae + mikoplazma pneumoniae, celkom dobra kombinacia :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama